Seznam knih
Kronika o Velké Moravě
Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …
Nové vydání úspěšného a stále žádaného titulu, přispívajícího k poznání dějin jednoho z významných období naší historie.
Autor, český historik specializující se na středověké dějiny Slovanů a především na období velkomoravské, cituje písemné dobové prameny a na základě jejich interpretace podává čtenářům obraz jednoho z nejstarších státních útvarů na našem území – Velké Moravy. Útvaru, který byl významný nejen pro dějiny našeho národa, nýbrž i v širších souvislostech evropské politiky a zejména v kontextu kulturním.
Lubomír E. Havlík byl mimo jiné iniciátorem a hlavním redaktorem edice historických pramenů k Velké Moravě (Magnae Moraviae Fontes Historici), na níž se podílel také autorsky.
Kniha vychází u příležitosti 1150. výročí příchodu Konstantina (Cyrila) a Metoděje na Velkou Moravu.
Lubomír Emil Havlík (1925–2000) byl významný historik a vědecký pracovník. Specializoval se především na středověké dějiny Slovanů a období Velké Moravy. Působil na brněnském pracovišti Akademie věd, na brněnské univerzitě přednášel dějiny slovanských národů ve středověku a dějiny Byzance. Byl hlavním editorem monumentálních Magnae Moraviae fontes historici I-V (1966–1977). Podílel se na přípravě výstavy Velká Morava, která byla v roce 1963 instalována v Domě umění v Brně a pak přenesena do dalších evropských zemí. Je autorem řady monografií, zejména k dějinám velkomoravského období (Velká Morava a středoevropští Slované, Morava v 9. a 10. století, Kronika o Velké Moravě), a mnoha studií a článků v českých i zahraničních odborných časopisech a sbornících. Napsal první česky psané dějiny Byzance, spolupracoval např. na dějinách Ruska či Jugoslávie. Věnoval se také historii svého rodného města Znojma.
Koupit zde: http://www.jota.cz/popularne-naucna/kronika-o-velke-morave/